Dieta proteinowa

Najlepszy sposób na kilogramy

Sport nie wskazany

Szczególnie w pierwszych dwóch etapach diety nadmierny wysiłek fizyczny nie jest wskazany. Pierre Dukan uważa, że większość osób odchudzających się ma nadwagę i wcześniej nie uprawiało regularnie sportu. W związku z tym wysiłek przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia węglowodanów (z których czerpiemy energię) może niekorzystnie odbić się na zdrowiu. Ponadto u otyłych na uszczerbek narażone są stawy poddawane większemu obciążeniu. Wg autora diety proteinowej wysiłek powinniśmy zwiększać stopniowo od trzeciego etapu diety.

Dieta dukana (proteinowa) - dla kogo?

sport

Dieta Dukana jest adresowana do osób zdrowych i dorosłych, mających silny charakter i umiejących narzucić samodyscyplinę. Jest ona polecana wszystkim tym, którzy chcą skończyć z nadwagą i nie boją się podjęcia wyzwania radykalnej zmiany sposobu żywienia. Nie mogą jej stosować dzieci, dorastająca młodzież, kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Jednocześnie, kompozycja diety wyklucza również osoby, które mają jakiekolwiek dolegliwości nerek.

Nie można powiedzieć, aby dieta proteinowa była zdrowym sposobem odżywiania się. Przyjmowanie jedynie białek, a wykluczenie z jadłospisu tłuszczów i węglowodanów powoduje zaburzenie harmonii dostarczania organizmowi składników odżywczych. W pierwszej fazie kuracji dieta proteinowa wyklucza jedzenie owoców i warzyw, co jak można się domyślać, ma niezdrowy wpływ na ludzki organizm. Warzywa i owoce są źródłem witaminy i błonnika, który wpływa na regulację perystaltyki jelit. Osoby przechodzące na dietę proteinową nie powinny ćwiczyć. Zakazane jest uprawianie wyczynowo sportów.

Dieta białkowa jest dobra dla tych osób, które lubią dużo zjeść, bowiem nie chodzi w niej o redukcję ilości pożywienia, ale o zmianę charakteru spożywanych produktów. Polega ona na przyjmowaniu tylu posiłków, aby być sytym, ale wszystkie muszą opierać się o produkty białkowe, bez węglowodanów i tłuszczy. W diecie należy przyjmować bardzo duże ilości wody, co pozwala na redukcję cellulitu.

Dieta dukana u dzieci

Pierre Dukan nie widzi przeciwwskazań odnośnie stosowania diety przez dzieci. Organizm dziecka jest jednak zdecydowanie bardziej delikatny i wymagający większej troski. W związku z tym przed zastosowaniem jakiegokolwiek planu żywieniowego powinniśmy skonsultować to z lekarzem lub dietetykiem. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze.