Dieta białkowa

Najlepszy sposób na kilogramy


Przystępując do diety warto skonsultować to z lekarzem lub dietetykiem. Dieta Dukana może radykalnie zmienić Twoje przyzwyczajenia.

Etapy diety proteinowej

Dieta białkowa dzieli się na cztery etapy, nazywane protalami, stąd też jej inna nazwa - dieta protal. Poniżej postaraliśmy się scharakteryzować cztery, następujące po sobie, fazy diety Dukana. Pierwsze dwa etapy diety są ukierunkowane na odchudzanie, a dwa następne na utrwalanie efektów odchudzania, dzięki którym uniknąć można ponownego przybierania na wadze. Należy pamiętać, że jedynie ścisłe przestrzeganie zaleceń umożliwi osiągnięcie rezultatów w postaci utraty zbędnych kilogramów.

Najpopularniejsza dieta

Dieta dukana jest obecnie najpopularniejszą dietą w Polsce. Początek temu trendowi nadało wydanie w naszym kraju książki "Nie potrafię schudnąć" Pierre Dukana. Pozycja ta przez wiele tygodni utrzymywała się na czołowych pozycjach list bestsellerów."

Książkę możesz kupić np. tutaj

Faza ataku

Jest to faza uderzeniowa, ukierunkowana na szybką utratę kilogramów. Na tym etapie diety mamy do wyboru bardzo niewiele produktów żywnościowych, przede wszystkim chude mięso i nabiał, a więc składniki mające wysoką zawartość białka. Podczas tej fazy można komponować posiłki z ośmiu grup: chude mięso wołowe, cielęce, konina, ryby w formie pieczonej, gotowanej, wędzonej lub surowej, podroby, owoce morza, jajka, drób za wyjątkiem kaczek i gęsi, odtłuszczony nabiał, woda mineralna, kawa, herbata oraz herbaty ziołowe i owocowe. Faza ataku jest nazywana okresem motywacyjnym diety, jako że można w jej wyniku stracić w ciągu 10 dni aż 5 kilogramów. Zachęca to do jej kontynuowania. Nie istnieją określone pory spożywania kolejnych posiłków, ale ważne jest, aby nie spożywać innych pokarmów, niż te wymienione na liście. Wykluczeniu podlegają cukry, warzywa, skrobia i owoce. Jest to najbardziej drastyczny etap diety proteinowej. Trwa on od 5 do 10 dni.

Faza naprzemienna

Druga faza diety włącza w spożycie nowe produkty, oprócz tych, wymienionych w pierwszym etapie. Można więc spożywać dodatkowo surowe i gotowane warzywa, do których zalicza się pomidory, ogórki, szparagi, szpinak, rzodkiewkę, marchew, buraki, paprykę, sałatę i grzyby. Nie można, pod żadnym pozorem, jeść ziemniaków, bobu, grochu, ryżu, karczochów czy soczewicy. Naprzemiennie powinno się w tej fazie spożywać wyłącznie produkty z pierwszego etapu diety i dodawać do nich warzywa. Faza naprzemienna trwa dopóty dopóki nie będzie się zadowolonym ze swojej wagi, dlatego też nie można powiedzieć, ile dni będzie ona obejmować. Osoby zmagające się ze sporą nadwagą powinny stosować dietę dłużej. Celem fazy jest pozbycie się dodatkowych kilogramów.

Faza utrwalenia

Celem fazy jest utrzymanie idealnej, wypracowanej w poprzednich etapach diety, masy ciała. Czas trwania fazy utrwalenia nie jest ściśle określony, ponieważ uzależniona jest ona od ilości kilogramów straconych uprzednio. Etap ten jest niezwykle trudny, ponieważ na jeden stracony kilogram przypada kolejne 10 dni fazy utrwalenia. Zmianie ulega menu osoby odchudzającej się, ponieważ może ona spożywać produkty z poprzednich faz, a także owoce, przy czym zabronione są czereśnie, banany i winogron; 2 kromki chleba pełnoziarnistego dziennie, 40 g sera, produkty skrobiowe i udziec jagnięcy.

Faza stabilizacji

To ostatni etap diety białkowej i jest nakierowany na utrzymanie wymarzonej wagi, która została uzyskana w poprzednich fazach odchudzania się. Należy w niej zadbać, aby dodatkowe kilogramy nie wróciły w efekcie jojo. Śniadania powinny być zaopatrzone w produkty jak najbardziej bogate w nabiał, zabronione jest spożywanie słodyczy, słodzenie kawy czy herbaty. Należy jeść również trzy łyżeczki otrębów owsianych na dzień. Generalnie, etap stabilizacji powinien trwać do końca życia. Można jednak od czasu do czasu pozwolić sobie na zjedzenie lub wypicie tego, co lubi się najbardziej, byleby nie robić tego zbyt często.