Dieta białkowa

Dieta proteinowa najlepszą dietą

Przede wszystkim białko

Podstawową diety białkowej jest spożywanie składników pokarmowych bogatych w białko. Pozwala to na doprowadzenie do skutecznej utraty wagi, przy jednoczesnym niewyniszczeniu organizmu i niedoprowadzeniu do szkodliwego dla zdrowia niedoboru witamin i ważnych składników mineralnych.Dieta Dukana jest bogata w proteiny, czyli białka proste, których budulcem są aminokwasy. Można je znaleźć w mięsie wołowym, w koninie i w niektórych rybach. Białka mogą też pochodzi z produktów pochodzenia roślinnego, a więc ze zbóż, fasoli, grochu itp.Te produkty wedle diety proteinowej należy znacząco ograniczyć, ponieważ jednocześnie zawierają one duże ilości węglowodanów.

Dieta dukana (proteinowa) - podstawy

Dieta białkowa, nazywana także dietą Dukana lub dietą proteinową, opiera się na radykalnej zmianie nawyków żywieniowych. Jej twórcą jest francuski lekarz i dietetyk, Pierre Dukan, który opisał ją w swojej książce pt.: „Nie potrafię schudnąć”. Wskazuje on sposób, jak schudnąć i nie zmagać się z efektem jojo. Uzyskanie odpowiedniej figury na diecie białkowej jest możliwe i to przy niedużym ograniczeniu posiłków, ale przy wdrożeniu w życie zdrowych nawyków żywieniowych.

Doktor Dukan pragnął stworzyć dietę, która nie powodowałaby trudności w zastosowaniu. Plan diety białkowej nie wiąże się z ogromnymi wyrzeczeniami żywieniowymi, z uczuciem nieustającego głodu itp. To motywuje do pokonywania kolejnych jej etapów, a pojawiający się widoczny ubytek masy ciała jeszcze bardziej wyzwala w osobie odchudzającej się chęć do działania. Zwłaszcza początkowa faza diety, w której traci się sporo kilogramów, zachęca do dalszego trzymania się jej programu.

W diecie białkowej konieczne jest zmniejszenie ilości posiłków zawierających cukier, a równocześnie zwiększenie ilości spożywanych pokarmów o wysokiej zawartości białka. To węglowodany obecne w pokarmach sprawiają, że organizm produkuje cukier i przybieramy na wadze. Zwiększeniu ulega także produkcja różnego rodzaju tłuszczów, składających się na naszą tkankę tłuszczową. Białko jest dla naszego organizmu o wiele mniejszą dawką energii, dlatego też aby je strawić organizm koniecznie musi wykorzystać energię zgromadzoną w pokładach tłuszczu, co powoduje utratę masy ciała.

Doktor Dukan opracowując swój plan diety oparł się na tym, że organizm człowieka przyswajający białko w zwiększonej ilości, rozdrabnia łańcuchy aminokwasów, co sprawia, że musi pracować o wiele bardziej intensywnie niż normalnie. Musi więc wykorzystać więcej energii, pochodzącej nie z pokarmów, ale z tkanki tłuszczowej. Białko ułatwia również wydalanie moczu. Oznacza to, że woda nie jest zatrzymywana w organizmie i tracimy dzięki temu dodatkowe kilogramy.

W diecie proteinowej dąży się nie tylko do natychmiastowej utraty wagi, ale do uregulowania jej i stałego utrzymywania na stałym, pożądanym poziomie. O skuteczności diety proteinowej decyduje bardzo wiele czynników, wśród których można wymienić komfort stosowania.

Dozwolone produkty w fazie ataku

Poniżej prezentujemy listę produktów, które można spożywać w protalu I diety Dukana

  • chude mięso wołowe, cielęce, konina
  • ryby w formie pieczonej, gotowanej, wędzonej lub surowej
  • podroby
  • owoce morza
  • jajka
  • drób za wyjątkiem kaczek i gęsi
  • odtłuszczony nabiał
  • woda mineralna, kawa, herbata oraz herbaty ziołowe i owocowe